Windows Kısayolları ve Bilgisayar İpuçları

Gündelik hayatta zaman bizim için çok önemlidir. Bilgisayar kullanırken de en kısa sürede çalışmalarımızı gerçekleştirmek isteriz. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak birkaç windows bilgisayarlar için ipuçlarını sizlerle paylaşmak isterim.

Sistem Başlangıçlarını Özelleştirin

Bilgisayarınızı hızlandırmak için açılışta otomatik olarak çalıştırılan programların sayısını azaltmalısınız. Başlat menüsünden Çalıştır’a tıklayın (Windows+R), “msconfig” yazın (tırnaklar olmadan) ve Enter’a basın. Başlangıç sekmesine tıklatın ve açılan listede gereksiz gördüğünüz programların yanındaki onay kutucuklarının işaretlerini kaldırın. Önemli: Sistem için başlangıçta gerekli olabilecek programlar olabilir. Yeniden başlatmanız istenecek yeniden başladığında zorunlu olan uygulamalar çalışmaya yine devam edecektir.

msconfig1

Windows Tuşunu Kullanın

Klavyenizde bulunan Windows tuşunu diğer tuşlarla birlikte kullanarak hızlı erişimler sağlayabilirsiniz.

  • Windows + E  Windows Gezintisi
  • Windows + R  Çalıştır Penceresi
  • Windows + D  Masaüstünü göster
  • Windows + M  Tüm pencereleri küçült
  • Windows + L  Oturumu kitle
  • Windows + U  Erişim Kolaylığı Merkezi
  • Windows + F1  Yardım

window

Dosyaları Hızlıca Silin

Bir dosyayı bilgisayarınızdan kalıcı olarak silmek isterseniz, üzerine tıklayın ve Shift+Delete tuşlarına aynı anda basın. Böylelikle dosya Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmeden doğruca silinecek; herhangi bir yanlışlık olmaması için dilme işlemini onaylamanız gerekmektedir.

Dosyaları Hızlıca Kopyalayın

Masaüstünde veya klasör içerisinde bulunan dosyayı başka bir konuma sürükleme sırasında Ctrl tuşuna basılı tutarak dosyanın kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem klasörler içinde geçerlidir.

Uygulamalar Arası Geçiş

Açık olan uygulama veya pencereler arasında hızlı geçiş yapmak için Alt tuşuna basılı iken Tab tuşuna bastığınızda açılan uygulamalarda artarda Tab tuşuna basarak diğer uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

uygulama-gecis

Özellikleri Görüntüle

Bir dosyanın veya klasörün özelliklerini görmek için çoğu zaman sağ tıklayarak açılan listeden Özellikler’i seçeriz. Bunun yerine dosyayı bir kez tıkladıktan sonra klavyeden Alt tuşuna basılı iken Enter tuşuna basmanız yeterli.

Hesap Makinesini Görüntüle

Sürekli olarak hesap makinesi kullanmıyor ve ihtiyacınız olduğunda hızlıca hesap makinesine ulaşmak istiyorsanız. Başlat menüsünden Çalıştır’a tıklayın (Windows+R), “calc” yazın (tırnaklar olmadan) ve Enter’a basın.

hesap-makinesi

Pencere Kapatma

Bilgisayarınızda açık olan bir pencere, program içerisinde açık olan bir sayfa veya internet tarayıcınızda açık olan bir sekmeyi kapatmak için Crtl tuşuna basılı iken W tuşuna basmanız yeterli.

 

Blogdaki son yazılar