Twitter Ölçümleme Araçları

Twitter bildiğiniz gibi sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biridir. Twitter’da oluşturulan Hashtag veya bir konu, bunları kim başlattı veya kimler bu konular hakkında konuşmuş ya da kim nerelerden twet atıyor. Buna benzer Twitter hesaplarınızı geliştirmek, analiz yapabilmek ve pazarlama gücünüzü arttırmak için faydalı web sitesi var.

1. Social Mention

Bütün web uzayında sosyal medyalarla ilgili aramaları, profil adını ya da arama terimini girerek detaylı takip ve analizlerini görebileceğiniz çok kaliteli bir site. Twitter ile ilgili bol ayrıntılı ölçümlemeler için birebir.

2. Twitter Fall

Meşhur TweetDeck masaüstü programının online sürümü gibi düşünebileceğimiz bu araçla, oldukça ince detaylara ve trend/isim takibi analizlerine ulaşabilirsiniz. Kullanımı biraz karışık gibi.

3. Twitrratr

Herhangi bir konu ya da isimle ilgili arama yaptığınızda, karşınıza onunla ilgili olumlu, olumsuz ve nötr Twitter yazılarını getiren ilginç bir uygulama.

4. Retweet Rank

Twitter yazılarınızın kimler tarafından ve kaç kere retweet edildiğini görmenizi ayrıca, Twitter profilinizin sırasını rakamsal olarak ölçebilmenizi sağlayan yararlı bir site.

5. Back Tweets

Varsa web siteniz hakkında Twitter’da kimlerin bahsettiğini ve adresinizi tweet ettiğini görebilmenizi sağlayan güzel bir uygulama.

6. Favstar

Twitter’da beğendiğiniz tweetları sağ tarfındaki yıldız işaretine tıklayarak favorilerinize dahil edebiliyorsunuz. İşte bu favorileri takip edebilen ve tweetlarınızın kimler tarafından favori ilan edildiğiniz görebilmenizi sağlayna çok ilginç bir site.

7. Tweet Reach

Girdiğiniz tweetların kaç kere retweet edildiğine ve takipçi sayınıza bağlı olarak onların sayfalarında da kaç kişi tarafından da görüldüğünü hesaplayabilen, daha doğrusu bir tweetin Twitter üzerinde kaç kişiye ulaşdığını hesap edebilen süper bir site.

8. Does Follow

Sizin takip ettiğiniz fakat sizi takip edip etmediğini de öğrenmek istediğiniz kişileri görmenizi sağlayan yararlı bir site.

9. Twitter User Trends

İstediğiniz bir Twitter kullanısının tweetlarında hangi kelimeyi ya da yazıları ne kadar sıklıkla yazdığını ve en çok nelerden bahsettiğini görmenizi sağlayan çok yararlı bir araç. Tam bir trend ölçüm aracıdır.

10. Tagboard

Bu site merak ettiğiniz bir hashtag’ı analiz edip, kimler o başlık üzerinden konuşuyor ve paylaşımda bulunuyor bunu görmenizi sağlayan bir sitedir. Twitter, Instagram, Facebook, App.net, Vine ve Google+’taki hashtag’leri takip edebiliyor, ekranınızı kişiselleştirebiliyorsunuz.

11. Keyhole

Sık iletilen Twitter mesajlarını takip edebilmek ve tweetlere zamanında cevap verebilmek için kişisel bir çözüm olarak geliştirilen Keyhole, bugün birçok markanın hashtag takibinde tercih ettiği servisler arasında adını yazdırmış durumda. Keyhole’da, Tagboard’dan farklı olarak hashtag’lerle ilgili erişim ve yarattığı etki gibi analiz bilgilerine yer veriliyor.

12. oneQube

Konu ve hashtag’ler hakkında detaylı arama yapabildiğiniz oneQube, henüz beta aşamasında bir servis olmasına karşın sunduğu derinlemesine analizlerle tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor. Twitter’daki bir hashtagi aradığınızda etiketin kullanıldığı en popüler tweet, retweet ve linkleri görebiliyorsunuz. Bu nedenle oneQube’un hashtag’ler ile ilgili ekstra bilgi isteyen kullanıcılara hitap ettiğini söyleyebiliriz.

13. The One Million Tweet Map

Lokasyon bazlı kim nereden twet atmış veya Dünya üzerinden seçtiğiniz noktalarda twet araştırması yapabileceğiniz bir site. Genelde check-in yapanları gösteriyor. Aynı zamanda anahtar kelime ve hashtag arayarak yer bazlı kim nereden twet atmış onu da görebilirsiniz.

 

 

Blogdaki son yazılar

Bir yorum yaz